KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell + 3616284
*
nr 361 6284
Akvarell +
Gouache, fiskeläge + båthus
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 maj 2005
kl 16:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar båthus fiskebåtar fiskeläge gouache hamn marin motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:32
-
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:10
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:57
-
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:13
-
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 20:43
-
6382 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 20:04
*
Akvarell +
nr 361 6284
Akvarell +
Gouache, fiskeläge + båthus
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 maj 2005 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar båthus fiskebåtar fiskeläge gouache hamn marin motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:32 -
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:10 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 18:57
-
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 19:13 -
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 20:43 -
6382 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
12 jan kl 20:04



